Home People Politicians Full List of Names of Reps in Nigeria And Their Constituencies (2020)

Full List of Names of Reps in Nigeria And Their Constituencies (2020)

3126
1

The House of Representatives is the lower chamber of the Nigerian federal legistature of the National Assembly. Members of the House of Representatives are elected into the house to represent their constituency. There are 360 members of the federal house from the states of the country.

Reps in Nigeria
Federal House of Representatives image credit: TVC news

On the leadership of the Nigerian House of representative, the speaker is the elected leader. The current speaker of the 9th house of representative is Hon. Femi Gbajabiamila, who is representing Surulere federal constituency in Lagos, while the deputy speaker is Hon. Ahmed Wuse

Full List of Members of House of Representatives And Their Constituencies (2020)

Below is the rundown of all members of the House of Reps in Nigeria, their respective political affiliation and constituency they represent at the National Assembly;

Abia State

Below is the full list of honourable members representing Abia state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Ossy Prestige, APGA – Aba North/South
  • Uko Ndokwe, Nkole, PDP – Arochukwu-Ohafia
  • Solomon Ezinwa O. Adaelu, PDP – Obingwa/Osisioma/Ugwunagbo
  • Nkeruka Chiduben Onyejeocha, APC – Umunneochi/Isuikwuato
  • Benjamin Okezie Kalu, APC – Bende
  • Samuel Ifeanyi Onuigbo, PDP – Ikwuano/Umuahia
  • Nkem Uzoma, PDP – Ukwa East/Ukwa West
  • Darlington Nwokocha, PDP – Isiala Ngwa North/South

Adamawa State

Below is the full list of honourable members representing Adamawa state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Zakaria Dauda Nyampa , PDP – Madagali/Michika
  • Yusuf Buba, APC – Hong/Gombi
  • Abdulrazak Namdas, APC –  Octobero Belwa/Toungo/Jada/Ganye
  • Abubakar Modibbo Abdularauf, APC – Girei/Yola North/Yola South
  • Kwamoti Bitrus Laori, PDP – Lamurde/Numan/Demsa
  • Jaafar Abubakar Magaji, APC  – Maiha/Mubi N/ Mu S
  • Gibeon Goroki, PDP – Shelleng/Guyuk
  • Muhammed Mustafa, PDP – Song/Fufore

Akwa Ibom

Below is the full list of honourable members representing Akwa Ibom state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Onofiok Luke Akpan, PDP – Nsit Ibom/Nsit Ubium/Etinan
  • Ifon Patrick Nathan, PDP – Eket/Esit Eket/Onna/Ibeno
  • Okon Michael, PDP – Uruan/Uyo/Nsit Ata/Ibeskipo Asutan
  • Emmanuel Ukpong-Udo Effiong, PDP – Ini/Ikono
  • Nse Ekpenyong, PDP – Oron/Mbo/Okobo/UrueOffong/Oruko/Udung-Uko
  • Unyime Josiah Idem, PDP – Ukanafun/Orukanam
  • Ikong Nsikak Okon, PDP – Ikot Ekpene/Essien Udim/Obot Akara
  • Aniekan John Umanah, PDP – Abak/Etim Ekpo/Ika
  • Francis Uduyor, PDP – Ikot Abasi/Mkpat Enin/Eastern Obolo
  • Henry Archibong, PDP – Itu/Ibiono Ibom

Anambra State

Below is the full list of honourable members representing Anambra state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Umeoji Chukwuma Michael, APGA – Aguata
  • Chinedu Benjamin Obidigwe, APGA – Anambra East / Anambra West
  • Onwuaso Chinedu, PDP – Awka North / Awka South
  • Ibezi Ifeanyi Anthony, APGA – Idemili North / Idemili South
  • Ifeanyi Chudy Momah, APGA – Ihiala
  • Ayika Valentine, PDP – Njikoka / Dunukofia / Anaocha
  • Chris Emeka Azubogu, PDP – Nnewi North / Nnewi South / Ekwusigo
  • Onyema Chukwuka Wilfred, PDP – Ogbaru
  • Lynda Chuba Ikpeazu, PDP – Onitsha North / Onitsha South
  • Ezenwankwo Okwudili, APGA – Orumba North / Orumba South
  • Ofumelu Vincent Ekene, PDP – Oyi / Ayamelum

Bauchi State

Below is the full list of honourable members representing Bauchi state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Mohammed Musa Pali, APC – Alkaleri / Kirfi
  • Abdullahi Yakubu Shehu, PRP – Bauchi
  • Yakubu Dogara, PDP – Bogoro / Dass / Tafawa Balewa
  • Manu Soro Masur, APC – Darazo / Ganjuwa
  • Garba Gololo Mohammed, APC – Gamawa
  • Abubakar Faggo Kani, APC – Shira/ Giade
  • Uba Bashir Mashema, APC – Jama’Are /Itas-Gadau
  • Umar Abdulkadir Sarki, PRP – Katagum
  • Makama Misau Ibrahim, APC – Misau / Dambam
  • Abdulkadir Sa’Ad Abdullahi, APC – Ningi / Warji
  • Muda Lawal Umar, APC – Toro
  • Omar Tata, APC – Zaki

Bayelsa State

Below is the full list of honourable members representing Bayelsa state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Israel Sunny Goli, APC – Brass / Nembe
  • Agbedi Frederick Yeitiemone, PDP – Ekeremor / Sagbama
  • Stephen Sinikiem Azaiki, PDP – Yenagoa /Kolokuma Opokuma
  • Obua Azibapu Fred, PDP – Ogbia
  • Preye Influence Goodluck Oseke, APC – Southern Ijaw

Benue State

Below is the full list of honourable members representing Benue state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Francis Ottah Agbo, PDP – Ado / Ogbadigbo / Okpokwu M
  • Godday Samuel Odagboyi, LP – Apa / Agatu
  • Kpam Jimin Sokpo, PDP – Buruku
  • John Dyegh, APC – Gboko / Tarka
  • Mzondu Benjamin Bem, PDP – Guma / Makurdi
  • Mark Terseer Gbillah, PDP – Gwer East / Gwer West
  • Iorkyaw Richard Gbande, PDP – Katsina Ala / Ukum / Logo
  • Iorwase Hembe Herman C., APGA – Konshisha / Vandeikya
  • Tyough Robert Aondona, PDP – Kwande / Ushongo Oju / Ob
  • Onuh Onyeche Blessing, APGA – Otukpo / Ohimini

Borno State

Below is the full list of honourable members representing Borno state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:Full

  • Mallam Bukar Gana, APC – Kukawa / Mobbar/ Abadam / Guzamala
  • Haruna Mshelia, APC – Askira – Uba / Hawul
  • Zainab Gimba, APC – Bama / Ngala / Kala – Balge F
  • Muktar Betara Aliyu, APC – Biu / Kwaya – Kusar / Shani/ Bayo
  • Ahmadu Usman Jaha, APC – Damboa / Gwoza Chibok M
  • Ibrahim Mohammed Bukar, APC – Dikwa / Mafa / Konduga M
  • Satomi Alhaji Ahmed, APC – Jere M
  • Usman Zannah, APC – Kaga / Gubio / Magumeri
  • Abdulkadir Rahis, APC – Maiduguri Metropolitan
  • Mohammed Tahir Monguno, APC – Monguno / Nganzai/ Marte

Cross River State

Below is the full list of honourable members representing Cross River state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Egbona Alex, APC – Yakurr /Abi
  • Daniel Effiong Asuquo, PDP – Akamkpa / Biase
  • Essien Ekpenyong Ayi, PDP – Calabar South/ Akpabuyo / Bakassi
  • Ochiglegor Idagbo, PDP – Obanliku / Obudu/ Bekwara
  • Christopher Ngoro Agibe, PDP – Ikom /Boki
  • Eta Mbora Edim, PDP – Calabar Municipal / Odukpani
  • Michael Etaba Irom, PDP – Obubra /Etung
  • Jarigbe Agom Jarigbe, PDP – Ogoja / Yala
RELATED POSTS  Aisha Buhari Biography & Secrets of Nigeria's First Lady

Delta State

Below is the full list of honourable members representing Delta state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Ndudi Godwin Elumelu, PDP – Aniocha North / Aniocha South
  • Ebomo Nicholas Mutu, PDP – Bomadi / Patani
  • Julius Gbabojor Pandi, PDP – Burutu
  • Ben Roland Igbakpa, PDP – Ethiope East / Ethiope West
  • Victor Onyemaechi Nwokolo, PDP – Ika North East / Ikah South
  • Ogor Leonard Okume, PDP – Isoko North / Isoko South
  • Ossai Nicholas Ossai, PDP – Ndokwa East/ Ndokwa West / Ukwuani
  • Oberuakpefe Anthony Afe, PDP – Okpe / Sapele / Uvwie
  • Waive Ejiroghene Francis, APC – Ughelli North / Ughelli South/ Udu
  • Thomas Ereyitomi, PDP – Warri North / Warri South / Warri South

Ebonyi State

Below is the full list of honourable members representing Ebonyi state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Sylvester Ogbaga, PDP – Abakaliki / Izzi
  • Igariwey Iduma Enwo, PDP – Afikpo North / Afikpo South
  • Chukwuma Alugbala Nwazunku, PDP – Ebonyi / Ohaukwu
  • Anayo Edwin Nwonu, PDP – Ezza North / Ishielu
  • Ogbee Lazarus Nweru, PDP – Ezza South / Ikwo
  • Makwe Livinus Makwe, PDP – Ivo / Ohaozara / Onicha

Edo State

Below is the full list of honourable members representing Edo state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Peter O. Akpatason, APC – Akoko Edo
  • Jude Ise-Idehen, PDP – Egor / Ikpoba Okha
  • Joe Edionwele, PDP – Esan Central / Esan West / Igueben
  • Sergius Oseasochie Ogun, PDP – Esan North East / Esan South East
  • Johnson Egwakhide Oghuma, APC – Etsako Central/ Etsako East / Etsako West
  • Ogbeide-Ihama Omoregie, PDP – Oredo
  • Patrick Aisowieren, APC – Orhionmwon / Uhunmwode
  • Idahosa Denis, APC – Ovia North East / Ovia South West
  • Julius Ihonvbere, APC – Owan East / Owan West

Ekiti State

Below is the full list of honourable members representing Ekiti state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Fatoba Olusola Steve, APC – Ado Ekiti / Irepodun Ifelodun
  • Ogunlola Omowumi Olubunmi, APC – Ijero / Ekiti West / Efon
  • Adaramodu Adeyemi Raphael, APC – Ekiti South West / Ikere / Ise Orun
  • Bamisile Olufemi Richard, APC – Gbonyin / Ekiti East / Emure
  • Olanrewaju Ibrahim Kunle, APC – Ido/ Osi/ Moba/ Ilejemeje
  • Peter Owolabi, APC – Ikole / Oye

Enugu State

Below is the full list of honourable members representing Enugu state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Okechukwu Toby, PDP – Aninri / Awgu / Oji River
  • Nnaji Prince Cornelius Nwaedozie, PDP – Enugu East / Isi-Uzo
  • Chukwuegbo Ofor Gregory, PDP – Enugu North / Enugu South
  • Amadi Dennis Oguerinwa, PDP – Ezeagu / Udi
  • Oke Martins, PDP – Igbo-Etiti / Uzo-Uwani
  • Simon Chukwuemeka Atigwe, PDP – Igbo-Eze North / Udenu
  • Nnaji Nnolim John, PDP – Nkanu East / Nkanu West
  • Asadu Patrick Oziokoja, PDP – Nsukka / Igbo-Eze South

Federal Capital Territory, Abuja

Below is the full list of honourable members representing FCT at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Jiba Yohanna Micah, PDP – Amac/Bwari
  • Hassan Sokodabo Usman, PDP – Kuje/Abaji/ Gwagwalada/ Kwali

Gombe State

Below is the full list of honourable members representing Gombe state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Usman Bello Kumo, APC – Akko
  • Mela Victor, APC – Balanga / Billiri
  • Aishatu Jibril Dukku, APC – Dukku / Nafada
  • Bauchi Yaya Tango, APC – Gombe / Kwami / Funakaye
  • Simon Elisha, APC – Kaltungo / Shongom
  • Abubakar Yunusa Ahmad, APC – Yamaltu / Deba

Imo State

Below is the full list of honourable members representing Imo state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Bede Uchenna Eke, PDP – Abo-Mbaise / Ngor Okpala
  • Emeka Martins Chinedu, PDP – Ahiazu Mbaise / Ezinihitte
  • Chike Okafor Ehime, APC – Mbano / Ihite- Uboma / Obowo
  • Paschal Obi, AA – Ideato North / Ideato South
  • Nwawuba Henry Ndochukwu, PDP – Ikeduru / Mbaitoli
  • Onwubuariri Obinna Kingsley, PDP – Isiala Mbano / Okigwe / Onuimo
  • Ugonna Ozurigbo, APC – Isu / Njaba / Nkwere / Nwangele
  • Kingsley C. Uju, AA – Oguta / Ohaji-Egbema / Oru West
  • Jerry Alagbaoso, PDP – Oru East / Orsu / Orlu
  • Elezieanya Ikenna Onyechere, PDP – Owerri Municipal/ Owerri North / Owerri West

Jigawa State

Below is the full list of honourable members representing Jigawa state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Adamu Muhammadu Fagengawo, APC – Babura / Garki
  • Da’U Aliyu Magaji, APC – Birnin Kudu / Buji
  • Fulata Abubakar Hassan, APC – Birniwa / Guri / Kiri Kasama
  • Abdullahi Ibrahim Dutse, APC – Dutse / Kiyawa
  • Sani Nazifi, APC – Gumel/ Sule/ Maigatari Gagarawa/ Tankarkar
  • Kila Hassan Yuguda, APC – Gwaram
  • Kazaure Muhammad Gudaji, APC – Kazaure / Roni /Gwiwa / Yankwashi
  • Ibrahim Usman Auyo, APC – Hadejia / Kafin Hausa /Auyo
  • Yusuf Saidu Miga, APC – Jahun / Miga
  • Abubakar Makki Yalleman, APC Mallam Madori / Kaugama
  • Sani Ado Kiri, APC – Ringim / Taura

Kaduna State

Below is the full list of honourable members representing Kaduna state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Shehu Balarbe, APC – Birnin Gwari / Giwa
  • Umar Barde Yakubu, PDP Chikun / Kajuru
  • Zayyad Ibrahim, APC – Igabi
  • Hamisu Ibrahim, APC – Ikara / Kubau
  • Magaji Amos Gwamna, PDP – Jaba / Zangon Kataf
  • Garba Shehu Nicholas, PDP – Jema’A / Sanga
  • Gabriel Saleh Zock, APC – Kachia / Kagarko
  • Suleiman Samaila, APC – Kaduna North
  • Ahmed Muktar, APC – Kaduna South
  • Gwani Gideon Lucas, PDP – Kaura
  • Chawai Zakari Mukhtar, APC – Kauru
  • Aliyu Lere, APC – Lere
  • Ladan Mukhtar Shehu, APC – Makarfi / Kudan
  • Mohammad Garba Datti, APC – Sabon Gari
  • Hamza Ibrahim, APC – Soba
  • Tajudeen Abbas, APC – Zaria

Kano State

Below is the full list of honourable members representing Kano state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Gaya Abdullahi Mahmud, APC – Alabsu / Gaya / Ajingi
  • Abdulmumin Jibrin, APC – Bebeji / Kiru
  • Abubakar Kabir Abubakar, APC – Bichi
  • Abdallah Babangida Alasan, APC – Dala
  • Ayuba Badamasi, APC – Dambatta / Makoda
  • Jobe Tijjani Abdulkadir, APC – Dawakin Tofa / Tofa /Rimin Gado
  • Dawaki Mustapha Bala, APC – Dawakin-Kudu / Warawa
  • Garba Al-Hassan Ado, APC – Doguwa / Tudun Wada
  • Suleiman Aminu, APC – Fagge
  • Nasiru Abduwa, APC – Gezawa / Gabasawa
  • Ken-Ken Lawan Abdullahi, APC – Gwale
  • Garo Musa Umar, APC – Gwarzo / Kabo
  • Sha’Aban Ibrahim Sharada, APC – Kano Municipal
  • Dederi Haruna Isa, APC – Karaye / Rogo
  • Dan Agundi Munir Babba, APC – Kumbotso
  • Dris Kabiru, APC – Kura / Madobi / Garun Mallam
  • Nass Sani Ma’Aruf, APC – Minjibir / Ungogo
  • Ahmed Nassir Ali, APC – Nassarawa
  • Rurum Kabiru Alhassan Usman, APC – Rano / Bunkure / Kibiya
  • Badau Yusuf Ahmad, APC – Shanono / Bagwai
  • Mohammed Shamsudeen Bello, APC – Sumaila / Takai
  • Bahim Muhammad Hafiz Kawu, APC – Tarauni
  • Bala Sani Umar, APC – Tsanyawa / Kunchi
  • Ali Wudil Muhammad, APC – Wudil / Garko
RELATED POSTS  Biography Of Herbert Macaulay: Father of Nigerian Nationalism

Katsina State

Below is the full list of honourable members representing Kastina state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Amiru Tukur, APC – Bakori / Danja
  • Hamza Dalhatu Batagarawa, APC – Batagarawa / Charanchi / Rimi
  • Ahmed Dayyabu Safana, APC – Batsari / Safana / Danmusa
  • Aminu Ashiru Mani, APC – Bindawa / Mani
  • Fatuhu Muhammed, APC – Daura / Sandamu / Mai’Adua
  • Abdulkadir Armaya’U, APC – Dutsin-Ma / Kurfi
  • Murtala Isah Kankara, APC – Faskari / Kankara/ Sabuwa
  • Dandutse Muntari Mohammed, APC – Funtua / Dandume
  • Abubakar Yahaya Kusada, APC – Ingawa / Kankia / Kusada
  • Sada Soli, APC – Jibia / Kaita
  • Salisu Iro Isansi, APC – Katsina
  • Babangida Ibrahim, APC – Malumfashi / Kafur
  • Mansir Aliyu Mashi, APC – Mashi / Dutsi
  • Ahmed Usman Liman, APC – Matazu / Musawa
  • Nasiru Sani Zangon Daura, APC – Zango / Baure

Kebbi State

Below is the full list of honourable members representing Kebbi state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Jega Muhammad Umar, APC – Aleiro / Gwandu / Jega
  • Umar Abdullahi Kamba, APC – Arewa / Dandi
  • Basher Isah, APC – Argungu / Augie
  • Bello A. Kaoje, APC – Bagudo / Suru
  • Muhammad Yakubu Bello, APC – Bunza / Birnin Kebbi / Kalgo
  • Tukura Kabir Ibrahim, APC – Fakai / Sakaba / Wasagu Danko / Zuru
  • Mohammed Shehu, APC – Koko Besse / Maiyama
  • Yusuf Tanko Sununu, APC – Ngaski / Shanga / Yauri
  • Bello Joseph Asuku, APC – Adavi / Okehi
  • Idirisu Lawal Muhammadu, APC – Ajaokuta
  • Yusuf Ahmed Tijani, APC – Okene / Ogori – Magogo
  • Ali Abdullahi Ibrahim, APC – Ankpa / Omala / Olamaboro
  • Abdullahi Hassan, APC – Bassa/Dekina
  • Zacharias David Idris, APC – Idah / Igalamela Odulu / Ibaji / Ofu
  • Yusuf Tajudeen Ayo, PDP – Ijumu / Kabba Bunu
  • Isah Abdulkareem Usman, APC – Lokoja / Kogi K.K.
  • Leke Joseph Abejide, ADC – Yagba East / Yagba West / Mopa Muro

Kogi State

Below is the full list of honourable members representing Kogi state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Ikani Okolo, APC – Dekina/Bassa
  • Sunday Karimi, PDP – Yagba East/Yagba West/Mopa-muro
  • Husseni Suleiman, PDP – Arewa/Dandi
  • Umar Jibril, PDP – Lokoja/Kogi/KK
  • Muhammed Idirisu, APC – Ajaokuta
  • Yusuf Tijani, PDP – Okene/Ogori-Magogo
  • Muhammed Ajanah, APC – Adavi/Okehi
  • Hassan Omale, APC – Ankpa/Omala/Olamaboro
  • Egwu Emmanuel, PDP – Idah/Ibaji/Igalamela/Ofu

Kwara State

Below is the full list of honourable members representing Kwara state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Mohammed Omar Bio, APC – Baruten / Kaiama
  • Ahmed Abubakar Ndakene, APC – Edu / Patigi / Moro
  • Olawuyi Abdulraheem Olatunji, APC – Ekiti / Isin / Irepodun / Oke-Ero
  • Tijani Kayode Ismai, APC – Ifelodun / Offa / Oyun
  • Oladodo Abdulganiyu Saka Cook, APC – Ilorin East / Ilorin South
  • Alajagusi Abdulyekeen Sadiq, APC – Ilorin West / Asa

Lagos State

Below is the full list of honourable members representing Lagos state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Obanikoro Ibrahim Babajide, APC – Eti-Osa
  • Egberongbe Mufutau Adewale, APC – Apapa
  • Enitan Dolapo Badru, APC – Lagos Island I
  • Akiolu Moshood Kayode, APC – Lagos Island Ii
  • Jimoh Abdulraheem Olajide, APC – Lagos Mainland
  • Femi Gbajabiamila, APC – Surulere I
  • Olatunji Abiola Shoyinka, PDP – Surulere Ii
  • Tasir Raji Olawale, APC – Epe
  • Balogun Adebayo Olusegun, APC – Ibeju Lekki
  • Benson Babajimi Adegoke, APC – Ikorodu
  • Ademorin Aliu, APC – Shomolu
  • Agunsoye Oluwarotimi Ojo, APC – Kosofe
  • Adejare Samuel Babatunde, APC – Agege
  • Owolabi Adisa James, APC – Ifako-Ijaiye
  • Olufemi Bandele Adebanjo, APC – Alimosho
  • Humpe Adande Babatunde, APC – Badagry
  • James Abiodun Faleke, APC – Ikeja
  • Alli Adeyemi Taofeek, APC – Mushin I
  • Bolaji Yusuf Ayinla, APC – Mushin Ii
  • Tajudeen Adekunle Obasa, PDP – Ojo
  • Ajokpa Oghene Emmanuel Egoh, PDP – Amuwo-Odofin
  • Kolawole Taiwo, APC – Ajeromi / Ifelodun
  • Dawodu Bashiru Ayinla, APC – Oshodi / Isolo I
  • Ganiyu Abiodun Johnson, APC Oshodi / Isolo Ii

Nassarawa State

Below is the full list of honourable members representing Nassarawa state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Abdulkarim Usman, PDP – Akwanga / Nassarawa Eggon / Wamba
  • Abubakar Hassan Nalaraba, APC – Awe / Doma / Keana
  • Gaza Jonathan Gbefwi, PDP – Keffi / Karu / Kokona
  • Abubakar Sarki Dahiru, APC – Lafia / Obi
  • Abdulmumin Mohammed Ari, APC – Nassarawa / Toto

Niger State

Below is the full list of honourable members representing Niger state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Mamudu Abdullahi, APC – Agaie / Lapai
  • Mohammed Jafaru, APC – Agwara / Borgu
  • Abdullahi Saidu Musa, APC – Bida / Gbako / Katcha
  • Barwa Shehu Beji, APC – Booso / Paikoro
  • Mohammed Umaru Bago, APC – Chanchaga
  • Abubakar Abdullahi Lado, APC – Gurara / Suleja / Tafa
  • Abdullahi I. Garba, APC – Kontagora / Wushishi / Mariga / Mashegu
  • Usman Abdullahi, APC – Lavun / Mokwa / Edati
  • Jaafaru Iliyasu, APC – Magama / Rijau
  • Umar Saidu Doka , APC – Shiroro / Rafi / Munya

Ogun State

Below is the full list of honourable members representing Ogun state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Olumide Babatunde Osoba, APC – Abeokuta North \ Obafemi Owode \ Odeda
  • Edun Olanrewaju Oladapo, APC – Abeokuta South
  • Ojugbele Jimoh Olusola, APC – Ado-Odo Ota
  • Jimoh Olaifa Aremu, ADC – Egbado North / Imeko- Afon
  • Kolawole Lawal, APM – Egbado South / Ipokia
  • Ibrahim Ayokunle Isiaka, APC – Ifo \ Ewekoro
  • Adekoya Adesegun Abdul- Majeed, PDP – Ijebu North / Ijebu East / Ogun Waterside
  • Osunsanya Kolapo Korede, APC – Ijebu Ode / Odogbolu / Ijebu North East
  • Onanuga Adewunmi Oriyomi, APC – Ikenne/Shagamu/Remo North
RELATED POSTS  Iyabo Obasanjo Net Worth & Biography

Ondo State

Below is the full list of honourable members representing Ondo state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Olubunmi Tunji-Ojo, APC – Akoko North East / Akoko North West
  • Adejoro Adeogun, APC – Akoko South East / Akoko South West
  • Omolafe Isaac Adebayo, PDP – Akure North / Akure South
  • Akinjo Victor Kolade PDP – Ese-Odo / Ilaje
  • Tajudeen Adeyemi Adefisoye, SDP – Idanre / Ifedore
  • Akinfolarin Mayowa Samuel, APC – Ileoluji /Okeigbo / Odigbo
  • Kengbolu Gboluga Dele, PDP – Irele/ Okitipupa
  • Peter Abiola Makinde, ADC – Ondo East / Ondo West
  • Adelegbe Oluwatimehin E., APC – Owo/Ose

Osun State

Below is the full list of honourable members representing Osun state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Lawrence Babatunde Ayeni, APC – Atakumosa East / Atakumosa West / Ilesa East / Ilesa West
  • Taiwo Olukemi Oluga, APC – Ayedaade / Irewole / Isokan
  • Amobi Yinusa Akintola, APC – Ayedire / Iwo / Ola- Oluwa
  • Olufemi Fakeye, APC – Boluwaduro / Ifedayo / Ila
  • Salam Bamidele, PDP – Ede North / Ede South / Egbedore / Ejigbo
  • Ajilesoro Abimbola Taofeek, PDP – Ife Central / Ife North / Ife South / Ife East
  • Oyewo Olubukola Oyegbile, APC – Irepodun / Orolu / Olorunda / Osogbo
  • Oke Oluwole Busayo, PDP – Obokun / Oriade
  • Afolabi Rasheed Olalekan, APC – Odo-Otin / Ifelodun / Boripe

Oyo State

Below is the full list of honourable members representing Oyo state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Adeyemi Akeem Adeniyi, APC – Afijio / Oyo East / Oyo West / Atiba
  • Akintola Oluokun George, APC – Akinyele/Lagelu
  • Akinola Adekunle Alabi, APC – Egbeda / Ona-Ara
  • Olaide Adewale Akinremi, APC – Ibadan North
  • Abass Adigun Adekunle, PDP – Ibadan North East / Ibadan South East
  • Olajide A. Stanley, PDP – Ibadan South West / Ibadan North West
  • Ajibola Saubana Muraina, PDP – Ibarapa Central / Ibarapa North
  • Oluyemi Adewale Taiwo, PDP – Ibarapa East / Ido
  • Ojerinde Olumide Abiodun, APC – Irepo / Orelope / Olorunsogo
  • Shina Abiola Peller, APC – Iseyin / Itesiwaju / Kajola / Iwajowa
  • Ajao Jacob Adejumo, ADP – Ogbomoso North / Ogbomosho South
  • Odebunmi Olusegun, APC – Ogo-Oluwa / Surulere
  • Tolulope Tiwalola Akande-Sadipe, APC – Oluyole
  • Olatubosun Olajide Boladale, APC – Saki East / Saki West / Atisbo

Plateau State

Below is the full list of honourable members representing Plateau state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Simon Davou Mwadkwon, PDP – Barkin Ladi / Riyom
  • Solomon Maren Bulus, PDP – Bokkos / Mangu
  • Maitala Haruna, APC – Jos North / Bassa
  • Dachung Musa Bagos, PDP – Jos South / Jos East
  • Yusuf Adamu Gagdi, APC – Kanke / Pankshin /Kanam
  • Beni Butmak Lar, PDP – Langtang North / Langtang
  • Longgap Komsol Alphonsus, APC – Mikang / Qua-Anpan / Shedam
  • Ahmed Idris, APC – Wase

Rivers State

Below is the full list of honourable members representing Rivers state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Solomon Bob, PDP – Abua Odual / Ahoada East
  • Nnam Obi Prince Uchechuku, PDP – Ahoada West / Ogba Egbema Ndoni
  • Boma Goodhead, PDP – Akuku Toru / Asari Toru
  • Awaji-Inombek Abiante Dagomie, PDP – Andoni / Opobo Nkoro
  • Dagogo Doctor Farah, PDP – Bonny / Degema
  • Chisom Promise Dike, PDP – Eleme / Oyigbo / Tai
  • Emerengwa Boniface Sunday, PDP – Emohua / Ikwerre
  • Ephraim Nwuzi, PDP – Etche / Omuma
  • Dumnamene Robison Dekor, PDP – Gokana / Khana
  • Chida Kingsley Ogundu, PDP – Obio Akpor
  • Gogo Bright Tamuno, PDP – Okrika / Ogu Bolo
  • Kenneth Anayo Chikere, PDP – Port Harcourt I
  • Igwe Chinyere Emmanuel, PDP – Port Harcourt Ii

Sokoto State

Below is the full list of honourable members representing Sokoto state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Mani Maishinko, PDP – Binji / Silame
  • Shehu Aliyu A., APC – Bodinga / Dange – Shuni / Tureta
  • Sarkin Adar Musa, APC – Goronyo /Gada
  • Yusuf Isah Kurdula, APC – Tangaza/ Gudu
  • Balarabe Salame Abdullahi, APC – Illela/ Gwadabawa
  • Mohammed Saidu Bargaja, PDP – Isa / Sabon Birnin
  • Kokani Bala, APC – Kebbe / Tambuwal
  • Ahmad Abdullahi Kalambaina, APC – Kware / Wamakko
  • Aliyu Ibrahim Almustapha, APC – Wurno/ Rabah
  • Umaru Abubakar Yabo, APC – Yabo/ Shagari
  • Abubakar Iii Hassan Bala, APC – Sokoto North / Sokoto South

Taraba State

Below is the full list of honourable members representing Taraba state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Danladi Baidu Tijo, PDP – Karim Lamido Lau /Ardo – Kola
  • Abdulsalam Gambo Muburak, APC – Bali / Gassol
  • Rimamnde Shawulu Kwewum, PDP – Takum/ Donga / Ussa
  • David Fuoh Abel, PDP – Sardauna / Kurmi / Gashaka
  • Usman Danjuma Shiddi, APGA – Ibi / Wukari
  • Kasimu Bello Maigari, APC – Jalingo / Yerro / Zing

Yobe State

Below is the full list of honourable members representing Yobe state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Zakariya’U Mohammed Galadima, APC – Bade / Jakusko
  • Lawan Shettima Ali, APC – Bursari / Geidam / Yunusari
  • Khadija Bukar Abba Ibrahim, APC – Damaturu / Gujba / Gulani / Tarmuwa
  • Abubakar Yerima Idiris, APC – Fika / Fune
  • Tijjani Zannah Zakariya, APC – Machina / Nguru / Yusufari /Karasuwa
  • Ibrahim Umar Potiskum, APC – Nangere / Potiskum

Zamfara State

Below is the full list of honourable members representing Zamfara state at the Federal House of Representatives, constituencies and political parties:

  • Kabiru Yahaya, PDP – Anka / Talata Mafara
  • Ahmed Muhammad Bakura, PDP – Bakura / Maradun
  • Shehu Ahmed, PDP – Bungudu / Maru
  • Sulaiman Abubakar Gumi, PDP – Gummi / Bukkuyum
  • Kabiru Amadu, PDP – Gusau / Tsafe
  • Umar Sani Dan-Galadima, PDP – Kaura – Namoda / Birnin Magaji
  • Bello Hassan Shinkafi, PDP – Shinkafi / Zurmi

This list of members of the 9th Nigerian house of representative is current and reflects the house members who were elected in the last election for the 9th assembly. Any changes or alteration in the members will be subsequently updated in this post.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here